צור קשר עכשיו

בניית בית פרטי

טיפים חשובים לקניית מגרש ובניית בית

החלטתם לקנות מגרש ולבנות עליו את בית חלומותיכם? הכנו לכם מספר המלצות כדי לפשט ולעזור לכם בתהליך והכי חשוב: שיהיה בהצלחה!

באופן כללי, התהליך מחולק לכמה שלבים : מציאת המגרש, שלב התכנון וההיתר, שלב הביצוע – הבנייה, והשלב הסופי טופס 4 ו 5 . ככל שתכירו את השלבים של בניית בית פרטי כך תדעו טוב יותר מהן האפשרויות העומדות בפניכם, לנהל ולהתנהל מול הגורמים המעורבים בתהליך.

עוד לפני שהתחלתם לראות מגרשים אפשריים, שבו ונסו לחשוב על הבית שתרצו לבנות:

מה הן הפונקציות החשובות לכם בביתכמה חדרי שינה? מרתף ו/או עליית גג? משרד או קליניקה? בריכה?

מהו אורח חייכםמטבח כלב הבית? פינת משפחה במרתף או בקומת הקרקע? חדרי שינה כסוויטות? הרגלי אירוח?

הדברים הללו יעזרו לכם וכמובן לאדריכל/ית לחשב את גודל הבית שתצטרכו, מכאן כבר תוכל לדעת מה גודל המגרש הרצוי לכם והערכה ראשונית לעלויות הפרויקט (לפי מ"ר).

אחרי גיבוש הצרכים והרצונות, תוכלו לצאת לסיור מגרשים.

  • אנשי מקצוע – ההחלטה לבנות בית היא מבורכת, אבל, העזרו כבר בשלב המקדים באנשי מקצוע מתאימים – אדריכל/ית, מתווך מקצועי ואמין, עו"ד מלווה ואף שמאי מקרקעין – חבר או קרוב שבנה פעם בית הוא לא איש מקצוע – אנשי המקצוע יוכלו לתת לכם תמונה מלאה, לערוך עבורכם את כל הבדיקות המקדימות ולוודא שהעסקה תקינה וכדאית עבורכם. אלו לא המקרים שבהם שווה לחסוך כסף, טעות באחת הנקודות הנ"ל יכולה לעלות הרבה כסף בתוספת מפח נפש.  
  • מיקום המגרש; בדקו רעש, תנועה, בתים ישנים מסביב או מגרשים ריקים (שמעידים על בנייה עתידית), מבני תעשייה (שמעידים על פעילות בשעות לא סבירות – בעיקר במושבים). שימו לב, לשירותים קהילתיים בסביבה או כל מה שאתם זקוקים לו בקרבתם; בתי ספר, קרבה לצירי תנועה, תחבורה ציבורית וכדומה. ניתן ומומלץ לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובניה ברשות המקומית על מנת להבין מהי תוכנית המתאר לגבי השטחים הסמוכים למגרש והקרקעות אשר גובלות עמו. בדיקה מקדימה זו תמנע פגיעה עתידית בערכו של הנכס ובאיכות חייכם. 
  • צורת המגרש ומידות ; לכל מגרש יש אחוזי בניה וקווי בניה שלפיהם מותר לבנות . לפעמים נתונים אלו ישני מהותית את האפשרויות לממש את רצונותיכם .צורת המגרש, טופוגרפית השטח ומידותיו משפיעות על תכנון הבית – כניסה מהחזית או מהצד? איך תראה כל קומה ומה אפשר לתכנן בה, מהם כיווני השמש? שביל גישה?

מידע תכנוני עבור זכויות הבניה במגרש ניתן לקבל ברשות המקומית בוועדה לתכנון ובניה, לפי שעות הקבלה. המידע כרוך בתשלום אגרה ובמסירת תכנית מדידה עדכנית של המגרש, את המידע תקבלו כשהוא חתום ומצורפת אליו תוכנית ובה קווי הבניין מסומנים כמו כן, המידע יכלול את : אחוזי הבנייה, מספר הקומות המותר.

  • מצב משפטי – רשום בטאבו, יש הסכם שיתוף, האם יש חובת בהיטל השבחה לעיירה או למועצה המקומית? שעבודים או עיקולים?

באתר של רשות הדואר, ניתן להוציא נסח רישום. הנסח למעשה, מהווה תעודת זהות של המגרש ורשומים בו פרטי בעלי הזכויות במגרש, הערות אזהרה, עיקולים, צווי הריסה וכיוצ"ב. השרות עולה כסף ונדרש גוש וחלקה.

דילוג לתוכן