צור קשר עכשיו

משק עזר

באזור השרון
י.ת.מ. תיווך יוקרה, ניהול והשקעות נדל"ן

משק עזר במושבים באזור השרון

י.ת.מ. תיווך יוקרה, ניהול והשקעות נדל"ן

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! עשרות שנים של רקורד מוכח שעושים את כל ההבדל!

Y.T.M. מתמחים במשקים, משקי עזר ונחלות

כדי להבין מה זה אומר משק עזר ולמה מדובר על השקעה משתלמת, אנחנו צריכים קודם כול להבין את צורת ההתיישבות המסורתית במושבים. בעבר, בעת הקמת המושבים, חילקו נחלות לחברי המושב ואת הנחלות חילקו לשלוש – חלק אחד למגורים, חלק שני לעבודה חקלאית וחלק שלישי לצרכי האגודה השיתופית. כלפי המתבונן מהצד ההבדל בין נחלה במושב לבין משק עזר לא קיים, אך בעיניי המחוקק יש לכל אחד מסוגי ההתיישבות האלו הבחנות שונות לחלוטין.

חברת Y.T.M נדל"ן ותיווך יוקרה מציעה לכם ליווי מקצועי שכולל עו"ד מנוסה בכל תנאי המכר והחכירה של משקי עזר ונחלות במושבי השרון. כחברה שעובדת כבר עשרות שנים במושבים האקסקלוסיביים ביותר באזור השרון, באפשרותנו לסייע גם לך למצוא ולרכוש פיסת אדמה להשתקע או להשקיע בה. לפרטים נוספים וקביעת פגישת היכרות – צרו קשר.

עץ לימון ובית מגורים במשק עזר

מה ההבדל בין משק עזר לבין נחלה?‏

לפי החלטה מספר 1178 של מנהל מקרקעי ישראל, משק עזר הוא "קרקע שהוחכרה או נמסרה למטרת משק עזר הכוללת מגורים ועיבוד חקלאי ובלבד שהקרקע אינה מהווה נחלה כהגדרתה בהחלטות מועצת מקרקעי ישראל". לעומת זאת ההגדרה של נחלה על פי מנהל מקרקעי ישראל היא "קרקע חקלאית בגודל שקבע שר החקלאות ופיתוח הכפר בהתייעצות עם הרשות לתכנון ופיתוח במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, המיועדת למתיישב לצורך מגוריו ופרנסתו מהמ​​​שק החקלאי שפותח או יפותח בה."

בואו ונבחן את ההבדלים העיקריים בין משק עזר לנחלה כפי שהם מתבטאים בשטח.

  • השכרה – מי שמעוניין להשכיר בית בנחלה יידרש קודם לכן לעבור במסלול "דמי רכישה" של רשות מקרקעי ישראל ורק בתום התהליך יוכלו בעלי הבית להשכירו, אך במשק עזר אין כל מניעה על השכרה.
  • מגורים ועיבוד הקרקע – כדי להמשיך וליהנות מזכויות על נחלה, על הבעלים להתגורר בה באופן פעיל ועליו גם לעבד את הקרקע הצמודה לה. בעלי משקי עזר לא מחויבים לעיבוד הקרקע ולמגורים בנכס הצמוד לה.
  • חברות באגודה השיתופית – הבעלות על נחלה במושב מגיעה כעסקת חבילה עם קבלה לאגודה השיתופית שמפעילה את המושב, אך הדבר לא תקף על בעלי משקי עזר אשר לא מקבלים חברות באגודה השיתופית.
  • זכויות בן ממשיך – הזכות על הנחלה עוברת בירושה בין דורית לילדיו של הבעלים המקורי, לאותם בנים ממשיכים שמורה גם הזכות לבנות את בתיהם על השטח אם ירצו בכך ובהתאם למגבלות החוקתיות. לעומת זאת, בעלי משקי עזר במושבים לא זכאים לזכויות אלו כיוון שהבסיס לזכויות אלו נעוץ בעבודת הקרקע ובעיבודה. עוד דבר שחשוב לדעת הוא שאת הזכויות על משק עזר אפשר להוריש לכל אדם באשר הוא ולא רק לקרובי משפחה כפי שמתאפשר בהורשת נחלות.
בית בקצה פרדס במשק עזר

למה כדאי לרכוש משק עזר במושב?‏

כשמסתכלים על הזכויות והחובות שחלות על בעלי משקי עזר אפשר לחשוב כי מדובר על עסקה שלא משתלמת כיוון שישנן יותר מדי הגבלות על אפשרויות פיתוח הנכס והקרקע. הדבר היה נכון במשך שנים רבות והמדינה לא אפשרה לבעלי משקי עזר להוון את הנכס וזכויות החוכרים אל מול מנהל מקרקעי ישראל היו מוגבלות. אך בעקבות החלטה 1521 לעניין משקי עזר המציאות השתנה וכיום השקעה במשק עזר היא אחת המשתלמות ביותר.

גודלם של משקי עזר בישראל נע בתווך של בין 2 ל–5 דונם, אך בהחלטה 1521 נקבע בצורה ברורה כי אפשר להוון זכויות מגורים עד לשטח של 160 מ"ר בנוי ועוד 500 מ"ר של חצר וזאת בתמורה לתשלום של 5.5% משווי הקרקע. מעבר לכך מאפשרת החלטה 1521 להוון שטח של עד 2 דונם בתמורה לדמי היוון של 51% ועל כל שאר שטח משק העזר תחול חובת השבה ברגע שתאושר תכנית מתאר חדשה לאזור.

במסגרת תהליך היוון בעלי הקרקע לא משלמים דמי חכירה בשנתיים הראשונות והם פטורים גם מתשלום דמי הסכמה, לצד הנחות נרחבות על תשלומי תוספות הבנייה ושינויי יעוד הקרקע. לדוגמה משק מהוון ישלם 31% בנוסף לדמי השבחה, לעומת 91% ודמי ההשבחה אשר ישולמו על משק לא מהוון. אך מעבר להנחות, לאחר השלמת תהליך היוון בעלי המשק יוכלו לבנות על הקרקע שני בתים ולהשכיר אותם ללא בעיה, בשונה מבעלי נחלות אשר מוגבלים בחוקים שמונעים מה לבצע פעולות דומות.

משקי עזר בשרון

YTM מתמחים באיתור העסקאות הטובות ביותר עבורכם למשק עזר

בזכות ההקלות והעובדה שמדינת ישראל החלה להתייחס ולפשט את החוקים וההגבלות אשר היו בעבר על משקי עזר, מדובר כיום על השקעה כלכלית מהמעלה הראשונה אשר מאפשרת תשואות גבוהות לצד וודאות כלכלית.

כמשרד תיווך המתמחה בתיווך יוקרה, אנחנו מאמינים כי השירות שלנו צריך לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר ולהציע ללקוחותינו ערך מוסף מעבר לפורטפוליו נכסים איכותי. משרד Y.T.M נדל"ן ותיווך יוקרה הוא משרד משפחתי אשר מציע ליווי אישי ומקצועי לאורך כל שלבי תהליך רכישת הנכס. עו"ד תובל מלכה ואשתו יעל מלכה מובילים את המשרד כבר למעלה מ – 30 שנה והידע הרב שצברנו לאורך השנים ישרת אותך כך שהעסקה תתבצע על הצד החלק ביותר.

לאורך השנים ביצענו עסקאות מכר וחכירה רבות במושבים ובין היתר ביצענו מאות עסקאות רכישת משקי עזר בעבור לקוחותינו. באפשרותנו לסייע לכם באיתור המשק המושלם, בדיקתו על ידי שמאי מקרקעין מוסמך שמתמחה במשקי עזר ומובן שלאורך כל החלפת הטיוטות והחוזים, עד להשלמת העסקה לפי שביעות רצונכם.

צרו אתנו קשר עוד היום לקבלת פרטים נוספים.

י.ת.מ. תיווך יוקרה, ניהול והשקעות נדל"ן

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם! עשרות שנים של רקורד מוכח שעושים את כל ההבדל!

גידול תותים במשק עזר בשרון
דילוג לתוכן